Doradca Zawodowy

Wtorek – 7:15 – 8:00

Budynek LO ul. Garbuzy 20

Środa – 8:00 – 12:00

Doradca zawodowy udziela pomocy w wyborze zawodu, planowaniu kariery oraz przygotowuje do procesu poszukiwania pracy. Z jego usług może skorzystać każdy, zwłaszcza zaś uczniowie stojący przed wyborem kolejnego etapu edukacji lub zawodu, osoby pracujące, które z różnych powodów chcą zmienić zawód oraz osoby bezrobotne.

Doradca pomaga w uświadomieniu sobie przez klienta, jaki jest jego potencjał zawodowyco lubi robić oraz w jakim zawodzie chciałyby się rozwijać. Obecność doradcy w procesie planowania kariery pozwala usystematyzować wiedzę związaną z dotychczasowymi doświadczeniami i osiągnięciami edukacyjno-zawodowymi oraz ułatwia wgląd we własną osobę. Ważna jest wiedza doradcy na temat rynku pracy i jego pomoc w realnej ocenie planowanych działań.

Doradztwo zawodowe może przybiera formę spotkań indywidualnych lub grupowych. Podczas spotkań indywidualnych doradca prowadzi rozmowę z klientem, która może prowadzić do utworzenia Indywidualnego Planu Działania. Spotkania grupowe są uzupełnieniem spotkań indywidualnych i mają na celu wzmocnienie procesu doradczego przez kontakt z osobami
                        o podobnych problemach. Mają szczególne znaczenie w pracy z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji zawodowej, np. długotrwale bezrobotnymi.

Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego obejmuje działania podejmowane przez szkołę w celu przygotowania uczniów do wyboru zawodu, poziomu i kierunku kształcenia.

Cele szkolnego doradztwa zawodowego:

• Przygotowanie ucznia do roli pracownika.
                        • Przygotowanie rodziców do efektywnego wspierania dzieci w podejmowaniu decyzji edukacyjnych
                          i zawodowych.
                        • Pomoc nauczycielom w realizacji w ramach lekcji przedmiotowych, tematów związanych z wyborem zawodu.
                        • Wspieranie działań szkoły mających na celu optymalny rozwój edukacyjny
                          i zawodowy uczniów.
                        • Systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje.
                        • Pomoc uczniom w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
                        • Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych  i zawodowych
                        • Udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom.
                        • Prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery
                          i podjęcia pracy zawodowej.
                        • Kierowanie, w sprawach trudnych, do specjalistów: doradców zawodowych  w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i urzędach pracy, lekarzy itp.
                        • Koordynowanie działalności informacyjno-doradczej szkoły.
                        • Współpraca z Radą Pedagogiczną w zakresie: tworzenia i zapewnienia ciągłości działań Wewnątrzszkolnego systemu doradztwa, zgodnie ze statutem szkoły oraz realizacji zadań z zakresu przygotowania uczniów do wyboru drogi zawodowej zgodnie z programem wychowawczym szkoły.

Sprawdź także