W ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”  będącego częścią Polskiego Ładu zorganizowana została dla uczniów BS Ist   wycieczka szkolna do Warszawy.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych   i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Większość kosztów sfinansowano w ramach wsparcia otrzymanego z MEiN (80%), resztę stanowił wkład własny Powiatu Działdowskiego (20%). Dzięki temu uczniowie nie ponieśli żadnych kosztów.

W wycieczce uczestniczyli uczniowie Szkoły Branżowej I stopnia.  Celem wyjazdu były miejsca wskazane w wykazie punktów edukacyjnych w programie „Poznaj Polskę”.    Podczas wyjazdu  młodzież zwiedziła  Zamek Królewski,  gdzie największe wrażenie zrobił na odwiedzających  Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim przepychem. Wszystkich  zachwycały ogromne dzieła Jana Matejki, które w końcu uczniowie mogli podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii. Ważnym punktem było też zwiedzanie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja  w 1792 r.

Następnie udaliśmy się na spacer po uliczkach Starego Miasta. Ostatnim punktem programu był Ogród Botaniczny. Była to doskonała okazja, żeby zapoznać się z licznymi gatunkami rodzimej flory  oraz poznania gatunków reliktowych, endemicznych oraz użytkowych.

PC/AP